Historie

Nešvilský krúžek byl založen v září 1987 skupinou přátel působících předtím v souborech různého stylového zaměření (poprock, heavy metal, underground) odkud byli vyřazeni pro svoji výjimečnost. Naprosto zbaveni všech iluzí, začali se věnovat jedinému hudebnímu stylu, který jim byl ještě schopen něco dát – tak se stalo, že Nešvilský krúžek, jako jediný v kontinentální Evropě, hraje alternativní country.

Světová premiéra Nešvilského krúžku byla 28.1.1988 v Brně a soubor tehdy vystoupil ve složení: Grizzly – kytara, Tulák – baskytara, Dlouhán – bicí, Pedro – harmonika, Kiďák Wabi – zpěv.

V roce 1989 nastupuje Grizzly vojenskou základní službu a na postu kytaristy jej nahrazuje Dobrák, který v souboru zůstává i po Grizzlyho návratu z vojny.

V roce 1990 nahrává Nešvilský krúžek první nahrávky v Českém rozhlase Brno. Jedná se o skladby Zuzana II., která je vlastně první písní, kterou dali chlapci z Nešvilu dohromady (později byla přetočena ve studiu Jalovec) a V sedle nových koní, která otevírá debutové album Nešvilského krúžku. Ve druhé z jmenovaných skladeb již můžeme slyšet nového hráče na foukací harmoniku Kondora, který kapelu opouští na sklonku roku 1992.

V dubnu 1993 odchází definitivně Grizzly a na jeho místo nastupuje Korzár, nejmladší člen kapely. V této sestavě Nešvilský krúžek poměrně často vystupuje především na moravských pódiích a takřka domovskou scénou se mu stává KD Musilova (Musilka) v Brně, kde na sebe upozorňuje poměrně velkolepě pojatou show, ve které nechybí velkoplošná projekce, světelné a kouřové efekty, kostýmy ve stylu Divokého Západu a neodmyslitelný houpací kůň Ivoš.

Rokem 1995 začíná smutné období činnosti Nešvilského krúžku. Zatímco instrumentální sekce souboru nahrává ve studiu nové skladby, zpěvák, kapelník a textař Bob (Kiďák Wabi) bojuje se zákeřnou chorobou, které bohužel 1.12.1996 podléhá.

Dvě z nahrávek, jejichž texty jsou již zhoubnou nemocí poznamenány byly na 1.CD Nešvilský krúžek zaznamenány. Pěveckého partu se poté ujali kytaristé Ivo Fořt - DOBRÁK a Stanislav Jičínský - KORZÁR.
V roce 1997 definitivně nahradil zesnulého zpěváka BOBA BOBKA Šašecího Jiří Kubowský, přišel Josef Hradský, hráč na akustickou kytaru a foukací harmoniku. V roce 2001 došlo ke změnám i na kytarových postech, zůstala pouze jedna elektrická kytara Jarka Malého. Kapela absolvovala mnoho různých akcí jako ROCK festy 89-90, vyhrála první kolo v televizní soutěži ,,STUDIO B" aj. První nahrávka pro ČS rozhlas v r. 1990. První album v r. 1998, další ,,TENKRÁT NA VÝCHODĚ " v demoverzi v r. 2001, album "JÁ SE VRÁTÍM" v roce 2003. Od roku 2004 nastupuje na post klávesáka Milan Potůček.

S příchodem roku 2012 dochází v Nešvilu k nepříjemným událostem. Jirkovi vážně ochořela žena, mimo jiné autorka několika textů Nešvilu a Jirka přerušil svoji uměleckou dráhu. Jarek Malý ohlásil odchod z kapely. Ovšem pod Cimrmanovským heslem: "Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm !" začíná kapela hledat nového zdatného kytaristu i zpěváka a tím pádem rázně omlazovat. Na post zpěváka přichází do Nešvilu Luboš Fildán HOBLÍK. Jarek Malý jako seriózní hudebník za sebe vyškolil náhradu v podobě sedmnáctiletého kytaristy Michaela Tomana z Rosic. Otec Michaela je také zdatným kytaristou, takže když vozil syna na zkoušky Nešvilu, brával si s sebou nástroj. No a když už se rozhodl si s námi zahrát, bylo by hříchem nezhutnit kytarový zvuk i na pódiu. A tak se nám Nešvil rozrostl o dalšího člena - Vláďu Tomana ZEPPA.

V závěru roku 2013 z kapely odchází Vláďa Toman. Syn Michael ovšem zůstává.

Bývalí členové

Bohumír Šašecí – KIĎÁK WABI, či BOB BOBEK - zpěv, autor textů, zakladatel souboru (v kapele:1987- 1.12.1996+)Bohumír Šašecí
Roman Brablec – GRIZZLY – el.kytara
Ivo Fořt – DOBRÁK – kytara, klávesy, zpěv
Stanislav Jičínský – KORZÁR – el.kytara, zpěv
Martin Sojka – KONDOR – foukací harmonika
Petr Halva –HAPH– el.kytara
Břetislav Bartusek - BŘEŤA - foukací harmonika (1993 - 1994)
Josef Hradský - ŠŤASTNÝ ZÍTŘEK - ak. kytara, foukačka, zpěv
Stanislav Trtek - el. kytara (2019 - 2021)
Petr Hronek – PEDRO – foukací harmonika
Jarek Malý – VELKÝ – el.kytara (2003 – 2011)
Jiří Kubowský – IŠEÁK – zpěv (1997 – 2011)
Vláďa Toman - ZEPP - el. kytara (2012 -2013)
Jiří Červinka - el.kytara (2019)

 

 

 

© 2024 Nešvilský krůžek. Implementace a design: 2d.cz. Běží na CMS Drupal. Přihlášení .